Sunday, January 16, 2011

Sixty-one cents

I just finished cutting up over 75 pounds of meat, and I realized that I haven't done a cost post is AGES!

Yes, I am a bit tired, thanks for asking :)

I've had a few large cuts of beef and pork in the freezer, that I bought on sale a while ago, as well as two turkeys and one whole chicken.  And chicken legs are on sale this week for $1/lb, so I picked up ~20 pounds yesterday.

And I decided to portion everything out today, re-package and re-freeze it, in an attempt to organize the freezer a bit better!

One night in cold water (the meat, not me!), and 3 hours later of cutting and bagging later...

I have almost 11 weeks worth of meals for both dogs.  And I still have 3 huge pork shoulders in the freezer, and will be going back to get more chicken this week.

I didn't realize I had quite that much meat in the freezer :)

And after adding everything up... each meal costs 61 cents.  (Actually, one of the turkeys was free, and I estimated that is would have cost $15 to buy.  If I take that $15 out, then each meal works out to an amazing 51 cents!)

Sixty-one cents.

I can't even get a box of Kraft Dinner (Kraft Mac & Cheese for you Southerners) for 61 cents anymore.

In all honesty, I haven't been keeping track of the cost any more, but I do know all the meat I have bought since starting this has been $2/lb or less, and some of it was free (some venison from a co-worker, so freezer-burned and/or old meat from others, plus the turkey).

I am WELL under my target of $1 per meal :)

I started keeping track of costs, mainly in order to dispel one of the myths of raw feeding, that it is more expensive than kibble.  Obviously, it depends on the kibble, but I think I've shown how cheap raw feeding can be!

Gotta love it!