Friday, February 27, 2009

In for a penny...

So, is raw more expensive? Well, it depends on the kibble you are feeding, and how cheap you can get meat for in your area. I'm Canadian, so prices here tend to be more expensive than for my neighbours to the south. Ultimately, you need to do your own cost comparison. And there are many ideas to cut the cost of raw - tell friends and family that you will take freezer-burned or unwanted meat, make connections with hunters to take excess meat of their hands, let your butcher or meat manager at the supermarket know that you will take expired meat, etc.

Since I'm a "left" brain, I did the following calculations:

Premium kibble:
Amount fed per day: 0.33 pounds
Weight per bag: 13.50 pounds
Days per bag: 41.14
Cost per bag: $41.80
Cost per day: $1.02
Raw (guidelines are 2%-4% of ideal adult body weight):
Kip's weight: 22 .pounds
Cost per day: $1.02 (to keep the same as kibble)

Percent of body weight: 2% .
Pounds per day: 0.44
Cost per pound: $2.31 .

Percent of body weight: 4% .
Pounds per day: 0.88
Cost per pound: $1.15.

So, depending on the percent it will take to maintain a healthy body weight for Kip, I need to keep the cost of the meat between $1.15 and $2.31 a pound.

I'm starting Kip off on about a half a pound a day - somewhere between 2% and 2.5% of his body weight. This might be a bit low, since smaller dogs generally need a higher percentage, but we'll start there and see how it goes. So, if I can find meat for ~$2 a pound, I'm staying within the budget.

So far, this is what I've bought:

Chicken legs & back: $1.47/lb, $6.87 total, 18 portions
Whole chicken:$1.99/lb, $20.55 total, 36 portions
Beef heart: $1.47/lb, $2.78 total, 7 portions
Beef kidneys: $1.49/lb, $1.87 total, 4 portions
Beef liver: $1.69/lb, $2.18 total, 4 portions
Pork roast: $1.99/lb, $6.17 total, 12 portions

Total cost: $40.42
Number of portions: 81
Number of days: 40.5
Cost per day: $0.998

I'm right on track, with the dollar-per-day cost. Yippee!!

No comments:

Post a Comment